دیگر

هنر نازک کاری چوب سنندج – مجله مارکت اصفهان

[ad_1]هنر نازک کاری چوب   یکی از مهمترین صنایع دستی استان نازک کاری چوب است. پایه واساس نازک کاری روکش کردن طرح ها و نقشهای آماده شده از چوب های جنگلی و خوش نقش بر اساس طرح از قبل تعیین شده است. شهر سنندج از مراکز مهم نازک کاری ایران و بلکه دنیا است.   …

صنایع دستی کردستان تخته نرد, هنرهای سنتی

هنر نازک کاری چوب

یکی از مهمترین صنایع دستی استان نازک کاری چوب است. پایه واساس نازک کاری روکش کردن طرح ها و نقشهای آماده شده از چوب های جنگلی و خوش نقش بر اساس طرح از قبل تعیین شده است. شهر سنندج از مراکز مهم نازک کاری ایران و بلکه دنیا است.

اندیشه سالم ،مهارت،ظرافت وزیبایی،ابتکار وسلیقه در نازک کاری سنندج حرف اول را می‌زند، گره‌های گردو وسنجد که بسیار زیبا وپر نقش اند در دستان ماهر وبا ذوق هنرمندان سنندجی به هر صورت وشکلی که بخواهند در می آ‌ید. علاوه بر مهارت استاد کاران سنندجی ،تنوع وزیبایی گره های گردو سنجد باعث زیبایی دو چندان این محصولات شده است. نازک کاری در سنندج حدود یک قرن ونیم سابقه دارد وبه گفته استاد کاران نازک کار بانی وبنیانگذار این هنر زیبا در سنندج استاد نعمت الله نعمتیان پدر مرحوم استاد حاج مجید نعمتیان بوده است.

صنایع دستی کردستان تخته نرد, هنرهای سنتی

هنر نازک کاری استان کردستان

این هنر در سنندج ابتدا با وسایل ساده وابتدایی ودر عین حال زیبا انجام شده است وحتی در آن زمان هنرمندان نازک کار میز کار نداشته اند وروی زمین می نشسته وکار انجام می داده اند تا اینکه در سال ۱۳۴۲ اولین میز کار توسط استاد عبدالحمید نعمتیان نوه استاد مرحوم نعمت الله به شهر سنندج آورده شده است و از آن زمان به بعد کم کم ابزارها وامکانات بیشتر شده واز مشکلات کاری آنها کم کم کاسته شده است.

این هنر در حال حاضر جنبه بازاری پیدا کرده و اکثر صنعتگران به ساختن تخت نرد مشغولند وچون صنعتگران منبع درآمدی بجز اینکار ندارند و نیز مواد و مصالح مصرفی نیز بسیار گران و نایاب است،به همین دلیل وقت ساختن دیگر محصولات را ندارند و کسی به ساختن سایر محصولات هنری نمی پردازد که از لحاظ مالی تامین باشد.

صنایع دستی کردستان تخته نرد, هنرهای سنتی

صنایع دستی سنندج تخته نرد

در حال حاضر منبت و معرق نیز با هنر نازک کاری آمیخته همراه شده است و در اکثر کارها گوشه ای از منبت و معرق دیده می شود و دلیل آن سفارش خریداران محصولات می باشد. اما خوشبختانه هنرمندان قدیمی و اصیل نازک کار همان روش قبلی را ادامه داده و کارهای بسیار زیبا و با ارزش انجام می دهند و بیشتر از گره چوب مخصوصا گردو و سنجد و کیکم استفاده می کنند. انواع محصولات نازک کاری هنر نازک کاری چوب در نقاط مختلف ایران بخصوص در شهر هایی چون سنندج وارومیه رواج بیشتری دارد.

محصولات تهیه شده توسط نازک‌کاران سنندجی اشیایی چون: تخته نرد، عصا، کیف زنانه،رحل قرآن،میز شطرنج،قلمدان،قاب عکس،جعبه جواهرات،جا سیگاری،جعبه توالت، رویه میز، وسایل زینتی مثل گردنبندهای ظریف، انگشتر وغیره… لازم به توضیح است که تخت نرد های تولید شده در سنندج از کیفیت بالا و بسیار متنوعی برخوردار است و در حال حاضر بیشترین میزان تولید کارگاهی را به خود اختصاص داده است.

صنایع دستی کردستان تخته نرد, هنرهای سنتی

صنایع دستی کردستان

صنایع دستی کردستان تخته نرد, هنرهای سنتی

منبع:negahmedia.ir
[ad_2]

برای اولین بار منتشر شده در هنر نازک کاری چوب سنندج می باشد.

مطالب مرتبط